Strona główna
poniedziałek, 23 października 2017 r.
Imieniny: Edward, Marlena

Trwa budowa Muzeum Historycznego w Skierniewicach

Strona główna » Aktualności » Trwa budowa Muzeum Historycznego w Skierniewicach

data dodania: 2017-10-04 15:21:39

Od kwietnia trwa budowa historycznego muzeum w Skierniewicach oraz nowej drogi im. 26 Dywizji Piechoty, która połączy ulice: Wojska Polskiego i Batorego. Termin upływa wraz z końcem sierpnia 2018 roku. Do tej pory wykonawca firma Woj – Art zrealizował prace za ponad 1,4 mln zł.

Dotychczas wyburzono ściany wewnętrzne i wymieniono więźbę dachową. Pojawiły się ściany działowe, które powoli zarysowują przyszły kształt obiektu Na ostatniej prostej są roboty związane z pokryciem dachu z blachy tytanowo - cynkowej. Cały czas powstają instalacje: cieplna, elektryczna i odgromowa oraz izolacje zewnętrzne i wewnętrzne. Zmiana widoczna jest także na placu przed budynkiem. Pojawiły się tam schody, które w przyszłości posłużą za podest, scenę na której odbędą się koncerty plenerowe. Porządkowany jest też teren wokół i wycinane są drzewa. Powstają kolejne odcinki dróg i chodników. Czyszczona jest elewacja, a wraz z końcem grudnia zamontowane zostaną wszystkie okna. Planowany termin zakończenia robót 27 sierpnia 2018 r. Całość będzie kosztować ponad 8,4 mln zł. Warto dodać, że ponad 5,6 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
 

Nowa ulica 26 Dywizji Piechoty połączy dwie ulice

Przypomnijmy, że budowa historycznej placówki realizowana jest w ramach dwóch zadań inwestycyjnych. Poza remontem i adaptacją budynku dawnego lazaretu pod potrzeby muzeum, od ul. Wojska Polskiego do ul. Batorego powstaje ulica 26 Dywizji Piechoty, która przebiegać będzie wzdłuż południowej granicy. Wzdłuż niej powstanie 31 miejsc postojowych w tym 5 dla osób niepełnosprawnych, zatokę postojową dla autokarów, stojaki dla rowerów, chodniki i ławki. Droga ta usprawni też dojazd do budynków zajmowanych przez Stowarzyszenie „Wspólna troska”, kampusu szkoły wyższej w Skierniewicach, a także innych posesji w sąsiedztwie.

Muzeum historyczne w Skierniewicach – projekt 


W strefie wejściowej budynku znajdować się będzie: kawiarnia, kasa oraz szatnia. Południowe skrzydło budynku zajmować będą sanitariaty, sale ekspozycji czasowej oraz duża sala widowiskowo-koncertowa z zapleczem. Północna część to zaplecze administracyjno-magazynowe muzeum, a zachodnia wychodząca na ogród zostanie przeznaczona na salę ekspozycji stałej pokazującej historię miasta, a także prezentującej postacie mające wpływ na jego rozwój.Z uwagi na rodzaj eksponatów część z nich zostanie umieszczona w specjalnie do tego celu zaprojektowanych i wybudowanych budynków ekspozycyjnych:
- 4 budynki (kubatura - 9m³; powierzchnia – 6m².)
- 3 ściany przeszklone, 1 ściana wykończona betonem
oraz hali namiotowej wystawienniczej:
- hala o wymiarach 10x12m, wysokość kalenicy 5,90m
- halę można wielokrotnie składać i rozkładać

Teren zaprojektowano z poszanowaniem zabytkowej tkanki miejskiej. Od ul. Batorego rozciągać się będzie widok na odrestaurowany zabytkowy budynek. Pomiędzy budynkiem a ulicą zaprojektowano zieleń niską w formie trawników i kolorowych ogrodów poprzeplatanych alejami spacerowymi północna granica terenu została obsadzona szpalerami drzew i żywopłotami.

Od ul. Wojska Polskiego do budynku teren zaprojektowano w sposób umożliwiający spacerowanie połączone z oglądaniem ekspozycji zewnętrznych a także, z uwagi na tak duże zainteresowanie mieszkańców w latach ubiegłych – w sposób umożliwiający organizowanie i oglądanie inscenizacji historycznych. Specjalnie do tego celu wzdłuż ul. Wojska Polskiego zaprojektowano wał ziemny, który w trakcie inscenizacji będzie mógł spełniać funkcję widowni. Podkreślono, wyeksponowano i zabezpieczono przed dewastacją istniejące na terenie schrony rozmieszczono budynku ekspozycyjne w sposób umożliwiający włączenie ich w scenariusz rekonstrukcji.

Należy podkreślić, iż cała inwestycja została zaprojektowana w sposób umożliwiający bezproblemowe poruszanie się osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Oświetlenie terenu zostało zaprojektowane w taki sposób by pozwolić zwiedzającym chłonąć atmosferę miejsca również po zmroku.

czytano: 767 razy

autor: Um Skierniewice

Konferencja nt. Muzeum Historii w Skierniewicach

Wczoraj w odbyła się konferencja prasowa dotycząca Muzeum Historii jakie powstaje przy ul. Batorego w Skierniewicach. Do dyspozycji zgromadzonych dziennikarzy, ale także osób ...
dalej
Strona główna
KALENDARZ IMPREZ

  Pażdziernik 2017 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Kliknij i zobacz wydarzenia
OSÓB ONLINE: 31

Urząd Miasta Skierniewice
ul. Rynek 1, 96-100 Skierniewice
tel. (046) 834-51-00, fax: (046) 834-51-51
email: umskier@um.skierniewice.pl

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe